Hledejte nemovitosti

Aktuality

1805 2012

Jak se dobrat tržní ceny bytu

Oceňování a určení tržní hodnoty nemovitosti je jedna z nejdůležitějších dovedností investora. Bez ní nemůžeme vědět, zda jsme koupili výhodně či nikoliv. Sleva deset procent ještě v české realitní džungli, kde je většina nabídek nadsazená nad reálnou cenu, nemusí znamenat žádnou výhru.

ZpětÚvodní strana » Aktuality » Jak postupovat při prodeji nemovitosti
23.12.2009 20:16

Jak postupovat při prodeji nemovitosti

Když prodáváte nemovitost ocitáte se na realitním trhu, na místě plném nástrah a triků různých účastníků trhu. Asi jedinou výhodou samostatného prodeje nemovitosti jsou ušetřené peníze, které by jste zaplatili realitní kanceláři.

Většinou se jedná o 2 až 6 procent, přičemž by ale vždy mělo platit to, že čím je nemovitost dražší, tím by se mělo snižovat i toto procento. Mezi první problémy u samostatného prodeje patří správné určení prodejní ceny.

Pokud totiž stanovíte až příliš vysokou cenu, stane se nemovitost neprodejnou a prodej se může protahovat i pár let. Pokud bude cena naopak nízká, pak výhodu ušetřených peněz, kterou by jste dali realitní kanceláři ani nepoznáte. Dalším problémem je správný inzerát.

Pro kupující je totiž mnohem pohodlnější procházet si nabídky realitních kanceláří, než telefonovat na různé soukromé inzeráty, proto se můžou realitní kanceláře snažit vámi inzerovanou nemovitost získat do své nabídky.

Jestli se vám ale podaří tato rizika obejít a najít vhodného kupce, měli byste ve spolupráci s právníkem sepsat kvalitní kupní smlouvu se kterou předejdete všem možným rizikům, která jsou s prodejem spojena.

Prodej nemovitostí přes realitní kancelář

Co všechno vám realitní kancelář zajistí? Kromě podepsání kupní smlouvy, kterou musíte podepsat osobně, v podstatě všechno. Nejprve byste si měli se svým makléřem domluvit schůzku a ukázat mu nemovitost, kterou chcete prodat.

Makléř pak provede podrobnou prohlídku a probere s vámi cenu, za jakou bude vaši nemovitost nabízet. Profesionální makléř by totiž díky své praxi měl dokázat zhodnotit vaší nemovitost a zajistit její prodej za co nejvyšší cenu v co nejkratší době. Tato doba by měla být nanejvýš 3 měsíce.

Zajistí bezplatnou inzerci na realitních serverech nebo v denním tisku a poté co někdo o vaší nemovitost projeví zájem, zorganizuje prohlídku. Když se zájemce rozhodne nabídku přijmout, připraví makléř kupní smlouvu a návrh na vklad a odnese je na katastr. Pak zajistí úschovu peněz do té doby, než katastr přepíše změnu vlastnictví.

Nemovitost se poté předá novému majiteli. Po prodeji nemovitosti vás čeká ještě zaplacení daně. Daň z převodu se totiž musí platit vždy, když prodáváte byt nebo dům v osobním vlastnictví.

Bezplatný odhad před prodejem nemovitostí

Již přibližně 20 procent prodejců nemovitostí využívá před samotnou transakcí bezplatného ocenění serverem odhadonline.cz. Oproti západoevropským státům je však Česká republika stále pozadu, občané tamních států totiž využívají bezplatných odhadů až čtyřikrát více.

Denně dochází v České republice podle údajů ČSÚ k prodeji průměrně 160 nemovitostí. Využívání bezplatného ocenění nemovitostí před nabídnutím nemovitosti k prodeji je výhodné z toho důvodu, že majitel lehce zjistí reálnou cenu a za tu pak nemovitost nabídne kupcům.

Pokud majitelé cenu příliš nadhodnotí, jak se velice často stává, nemovitost se stane tzv. „profláklou“, zůstane dlouho v nabídce realitních kanceláří a potenciální kupci se o ni nebudou zajímat z toho důvodu, protože si budou myslet, že u ní je „něco špatně“.

Server odhadonline.cz dává svým klientům mimo informací o ceně jejich nemovitostí doporučení na nejlepší realitní kanceláře, které se orientují na lokalitu, kde se nemovitost nachází, a také splňují přísné podmínky pro doporučení serverem, kterými jsou kladné reference a stabilní postavení na trhu.

V západoevropských zemích při rozmachu internetu vznikla možnost zjistit ceny nemovitostí přes toto médium. Ubylo tak jednostranně nevýhodných transakcí plynoucích z neinformovanosti většiny majitelů, kteří své nemovitosti prodali za méně peněz, než by bylo obvyklé. Přímé ocenění podobnými servery jako je odhadonline.cz bylo dalším krokem k informování tamní veřejnosti o skutečných cenách nemovitostí.

S rozmachem služby odhadonline.cz v ČR tak nyní lze počítat s tím, že i zde se služba stane neodmyslitelným mezikrokem vedoucím k prodeji nemovitostí a v celostátním měřítku tak pomůže k transparentnosti realitního trhu.

zdroj: www.nemovitostiprodej.net, www.odhadonline.cz

© 2020, Diamond City – všechna práva vyhrazena | RB reality | ABC kočárky

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Výměna odkazů

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | Vytvořeno na systému RealBrána | XHTML 1.0 | CSS 3