Hledejte nemovitosti

Aktuality

1805 2012

Jak se dobrat tržní ceny bytu

Oceňování a určení tržní hodnoty nemovitosti je jedna z nejdůležitějších dovedností investora. Bez ní nemůžeme vědět, zda jsme koupili výhodně či nikoliv. Sleva deset procent ještě v české realitní džungli, kde je většina nabídek nadsazená nad reálnou cenu, nemusí znamenat žádnou výhru.

ZpětÚvodní strana » Aktuality » Jak se nenechat napálit při koupi pozemku
01.12.2009 16:27

Jak se nenechat napálit při koupi pozemku

Nejdříve je dobré jasně si formulovat, a nejlépe je to i sepsat, jaké nároky na budoucí pozemek máte. Důležité je, zda pozemek bude využíván pouze jako zahrada nebo to bude stavební parcela. Pokud vybíráte stavební parcelu ujasněte si, zda chcete bydlet ve městě či na vesnici, v malém domku nebo honosné rezidenci. Zda to má být na kraji, úplně stranou, nebo přímo v zástavbě?

Výběr lokality a cena

Pozemky můžete vybírat v příměstských lokalitách a vesnicích nebo v centru města. Při výběru lokality nás velmi výrazně ovlivňuje její cena. Na tu mají vliv kritéria, jako např. inženýrské sítě a možnost připojení k nim, velikost a sklon parcely, poměr stran pozemku, orientace světových stran a také potenciální sousedé. Rozdíly cen parcel mohou být až desetinásobné. Nejdražší pozemky bývají v centru hlavního města, ve vilových čtvrtích okresních měst, nejlevnější na okraji malých obcí s nízkou vybaveností a malou nabídkou pracovních příležitostí. Pokud si nejste jisti, zda není cena pozemku přemrštěná, obraťte se na znalce z odboru oceňování nemovitostí. Můžete také vyhledat pomoc realitní kanceláře.

Infrastruktura šetří čas a peníze

Nejlepší je, když má pozemek, který kupujete, zpevněnou přístupovou komunikaci a všechny inženýrské sítě. Do inženýrských sítí patří vodovod, plynovod, kanalizace, rozvod elektřiny, telefonní vedení a rozvod kabelové televize. Doporučujeme vám, abyste si ověřili, jaká je možnost připojení k těmto sítím. Informace získáte od správců inženýrských sítí. Jestliže kupujete pozemek v městské části se starší zástavbou, můžete být překvapeni, když vám správce sítě nedá souhlas k vybudování přípojky. Může to být způsobeno nedostatečnou kapacitou veřejného rozvodu, nebo dokonce jeho přetížením.

Tvar a velikost pozemku

Musíte mít jasno, jak velký pozemek budete potřebovat. Při stavbě standardního rodinného domu je ideální velikostí pozemek o rozloze 600 až 1000 m2. Optimálním tvarem je čtverec nebo velmi úzký obdélník. Při koupi pozemku musíte znát regulativy měst a obcí určující minimální výměru stavebního pozemku a míru jeho možné zastavěnosti. Musíte vzít v úvahu i minimální odstupovou vzdálenost dvou sousedních pozemků, která by měla být alespoň 7 metrů. Důležitá je i nezbytná vzdálenost objektu od hranice pozemku, 2 metry, a vzdálenost od cesty, minimálně 3 metry. V řadové zástavbě sice existuje řada výjimek, nicméně doporučujeme vám, abyste se před koupí pozemku šli raději poradit o svém stavebním záměru na místní stavební úřad.

Na katastrálním úřadě

Převod vlastnictví pozemku je možný jen za předpokladu, že je pozemek důkladně zaměřen a vy tedy máte přesné údaje o jeho tvaru, velikosti, druhu a poloze i o vlastnických právech vedených v katastru nemovitostí. Pokud jste si jako kupující vybrali pozemek odpovídající vašim požadavkům, můžete si od katastrálního úřadu vyžádat aktuální list vlastníků. Tyto veřejné listiny vám poskytnou na počkání nebo na základě písemné žádosti za správní poplatky, které se platí kolkem.

Co nelze předvídat

Přestože budete vybaveni těmito teoretickými vědomosti, neznamená to, že vás nic už nemůže zaskočit. Ze svého okolí znám případ, kdy po devíti letech od koupě pozemku (zahrady) byl prodávající zproštěn svéprávnosti i se zpětnou platností a koupě pozemku byla anulována. Z toho vyplývá, že by ke všem náležitostem bylo dobré pořídit si také psychiatrický posudek na prodávajícího, aby se vám náhodou nestalo, že pozemek zvelebíte a posléze o něj přijdete... Zmiňovat se o případech, kdy jsou kupovány pozemky (louky nebo pole na okraji obcí a měst) od starších osob za cenu lučních pozemků a posléze jsou převedeny na stavební parcely asi také nemá cenu, protože je to bohužel stále dost častý jev, kdy je jeden oškubán a druhý si na jeho úkor mastí kapsu.

autor: TAVA

© 2020, Diamond City – všechna práva vyhrazena | RB reality | ABC kočárky

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Výměna odkazů

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | Vytvořeno na systému RealBrána | XHTML 1.0 | CSS 3