Hledejte nemovitosti

Aktuality

1805 2012

Jak se dobrat tržní ceny bytu

Oceňování a určení tržní hodnoty nemovitosti je jedna z nejdůležitějších dovedností investora. Bez ní nemůžeme vědět, zda jsme koupili výhodně či nikoliv. Sleva deset procent ještě v české realitní džungli, kde je většina nabídek nadsazená nad reálnou cenu, nemusí znamenat žádnou výhru.

ZpětÚvodní strana » Aktuality » Koupit byt, nebo rodinný dům ?
16.11.2009 11:21

Koupit byt, nebo rodinný dům ?

Koupit byt, nebo rodinný dům ?

Záleží na tom, co kdo od nového bydlení očekává, jak lidé pracují a jaké mají zvyky, v neposlední řadě i početnost a věková struktura rodiny či rodin v případě vícegeneračního soužití. Pro toho, kdo je svobodný, bezdětný a zároveň tráví hodně času v práci, je výhodnější byt, který není na údržbu tak náročný a většinou bývá i lépe dopravně dostupný. Když přijde rodina, jeví se přitažlivějším rodinný dům se zahradou, která je pro děti přirozeným zázemím a rozšířením užitné plochy samotného domu. Kolonie rodinných domů jsou ovšem většinou umístěny dále od zastávek veřejné dopravy. To je však vykoupeno větším klidem. Jak děti rostou, dostává se opět do popředí dopravní dostupnost, aby rodiče nemuseli fungovat jako taxislužba.

Pořizovací ceny jsou v globálu výhodnější u bytů ovšem z dlouhodobého hlediska mají větší potenciál  cenového růstu rodinné domy. A to jak přímo v Praze, tak v jejím okolí. Cenově výhodná se jeví nová výstavba, kde cenová hladina oproti již zabydleným bytům či domům, je daleko příznivější. Kupec platí tzv. „technickou cenu“, nikoli „emoční“, která je často násobkem. Navíc lze zapracovat do výstavby případné klientské změny a v rámci možností tak uzpůsobit nemovitost podle vlastních požadavků a preferencí. Nicméně dobře situovaných lokalit opravdu kvalitního bydlení s ohledem na příjemné okolí, občanskou vybavenost a dopravní obslužnost valem ubývá. 

Nejvýhodnější doba pro pořízení nového bydlení je pravděpodobně dnes. Krize spěje ke svému závěru, developeři a prodávající jsou na minimálních cenách za poslední roky a jsou přístupni debatě o podmínkách koupě a lze získat i něco navíc zdarma jako automobil, kuchyňskou linku a podobně.

Autor: Creal group s.r.o.
Zdroj: Creal group, s.r.o.

© 2021, Diamond City – všechna práva vyhrazena | RB reality | ABC kočárky

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Výměna odkazů

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | Vytvořeno na systému RealBrána | XHTML 1.0 | CSS 3