Hledejte nemovitosti

Aktuality

1805 2012

Jak se dobrat tržní ceny bytu

Oceňování a určení tržní hodnoty nemovitosti je jedna z nejdůležitějších dovedností investora. Bez ní nemůžeme vědět, zda jsme koupili výhodně či nikoliv. Sleva deset procent ještě v české realitní džungli, kde je většina nabídek nadsazená nad reálnou cenu, nemusí znamenat žádnou výhru.

ZpětÚvodní strana » Aktuality » Města chtějí získat nemovitosti od armády, do tendru ale nejdou
12.03.2010 09:10

Města chtějí získat nemovitosti od armády, do tendru ale nejdou

Kasárna Jaslo na severovýchodě Hranic jsou prázdná už přes dva roky. Armáda se je původně snažila prodat za 169 milionů, později cena klesla na 130, 91 a nakonec na necelých 34 milionů korun. Pro město je částka stále příliš vysoká a variantu koupit areál za tuto cenu zastupitelé už začátkem roku zamítli. "Pokud nedošlo ke změně ceny, tak si nemyslím, že by město tuto situaci nějakým způsobem přehodnocovalo," řekla místostarostka Hranic Radka Ondriášová (Právo a spravedlnost).
   
Studie využití kasáren, kterou si město loni nechalo zpracovat, počítá s tím, že bude areál rozdělený na dvě části do budoucna sloužit podnikatelům nebo k bydlení. Město počítá i s variantou, že nakonec areál získá někdo jiný. Studii proto zapracuje do připravovaného nového územního plánu. Podle Ondriášové dává město i s ohledem na vysokou investici do revitalizace Jasla stále přednost bezplatnému převodu. Zcela vyloučený není ani prodeji za nižší částku, než kolik v současné době armáda za kasárna chce. "V dnešní době, kdy situace z hlediska příjmů je pro město horší než v předchozích letech, si ale netroufám říct za kolik," dodala.
   
Areál Želatovských kasáren chce získat i město Přerov, ani ono se ale opakovaného výběrového řízení účastnit nebude. "Soutěž probíhá už prakticky druhým rokem a objekty, jak je zvykem u státního majetku, chátrají," řekl primátor Jiří Lajtoch, který už po několikáté ministerstvo obrany žádá, aby městu kasárna prodalo za nižší cenu. Armáda je původně nabízela za více než 190 milionů, aktuálně za 53 milionů. Město nabízí zhruba pětinu.
   
Variant, jak několikahektarový areál využít, měla radnice už několik. Plánovaly se v něm byty, sportovní hala, sídlo složek záchranného systému a přesunout se do nich podle dřívějších představ magistrátu mohla i městská knihovna. "Koncipoval jsem ministerstvu nabídku, aby (kasárna) město Přerov získalo a mohlo je nabídnout podnikatelským subjektům, neziskovým organizacím a podobně," řekl Lajtoch s tím, že by radnice chtěla předejít situaci, kdy by strategický pozemek získal soukromý investor a po částech jej rozprodal.
   
Ministerstvo obrany v Olomouckém kraji podle zveřejněné nabídky inzeruje opuštěných nemovitostí víc. Je mezi nimi i vojenský areál v Olomouci, který armáda nabízí za necelých 90 milionů korun, ženijní úkryt na Benkovském kopci u Uničova nebo rekreační chatový areál v údolí řeky Bystřice u obce Jívová nedaleko Šternberku. Ten armáda prodává za necelé dva miliony korun, obec sama se o něj ucházet nechce. "Máme tak malý rozpočtový příjem, že bychom na to nedosáhli," zdůvodnila starostka Jívové Milada Malíková.
   
Investoři, kteří by chtěli některou z nabízených armádních nemovitostí získat, se do výběrového řízení mohou přihlásit do začátku dubna.

Autor:
Zdroj:

© 2020, Diamond City – všechna práva vyhrazena | RB reality | ABC kočárky

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Výměna odkazů

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | Vytvořeno na systému RealBrána | XHTML 1.0 | CSS 3