Hledejte nemovitosti

Aktuality

1805 2012

Jak se dobrat tržní ceny bytu

Oceňování a určení tržní hodnoty nemovitosti je jedna z nejdůležitějších dovedností investora. Bez ní nemůžeme vědět, zda jsme koupili výhodně či nikoliv. Sleva deset procent ještě v české realitní džungli, kde je většina nabídek nadsazená nad reálnou cenu, nemusí znamenat žádnou výhru.

ZpětÚvodní strana » O nás » Napsali o nás

Napsali o nás

Poptávka po bytech na Kladensku se oživuje

17.dubna 2010

Kladensko - Lidé z Kladenska opět začali nakupovat nemovitosti. Zájem je ale spíše o byty, rodinné domy příliš na odbyt nejdou.

Situace na trhu nemovitostí na Kladensku začíná ožívat. Alespoň to se dá usuzovat z průzkumu, který Kladenský deník učinil u několika realitních kanceláří ve městě. I když se makléři neshodují ve všech dotazovaných bodech, ztotožňují se v tom, že lidé znovu začínají nakupovat byty a pozemky, ale starší rodinné domky příliš na odbyt nejdou.

O malé byty je zájem všude

Podle realitní manažerky z kanceláře ve Váňově ulici Marie Caisové se nejvíce prodávají spíše menší byty do 2+1, ceny 1 200 000 korun a samozřejmě v osobním vlastnictví. „Po větších bytech u nás není poptávka už asi rok, prodáváme je jen ojediněle. V důsledku krize lidé dokonce slevili i z toho, že kupovaná nemovitost by měla být zrekonstruovaná a raději koupí byt v původním stavu, jen když bude cena co nejnižší,“ popsala Caisová.

To částečně potvrzuje i makléř Vladislav Konvalinka, který zastupuje realitní kancelář na třídě T. G. M. v Kladně. „Situace s prodejem bytů se od začátku roku začala vyvíjet pozitivněji. Naši klienti by se v  tomto ohledu dali rozdělit do dvou skupin. Na ty, již shánějí opravdu malé byty o velikostech 1+kk maximálně do 2+kk, což jsou převážně mladí lidé, nebo segment těch, kterým již malý byt nestačí, nebo žili v  podnájmu a nyní hledají větší prostor třeba kvůli rodině. Maximálně se však zajímají o byt velikosti 3+1, větší v nabídce zůstávají klidně i  půl roku,“ uvedl Konvalinka.

Office managerka realitní kanceláře z Komenského ulice v Kladně Jitka Somsedíková má však s prodejem velkých bytů v poslední době jiné zkušenosti. „Nedávno jsem prodala několik velkých bytů. Domnívám se, že zájem o ně je hlavně proto, že letos lze pořídit 4+1 za cenu na úrovni loňských 3+1, tedy kolem 1 800 000 korun. Jako protipól k tomu ale prodáváme hodně i úplně malé byty. O ty střední velikosti nyní není příliš zájem,“ sdělila Somsedíková.

Ideální pronájem je do 10 tisíc korun

Podle jejích slov pak v oblasti pronájmů bytů vedou ty v kategorii 3+1. Včetně poplatků se prý měsíčně dají pořídit do deset tisíc korun. Naopak třeba studenti chtějí co nejmenší zázemí a snaží s nájemným vejít maximálně do částky osm tisíc korun.

Desetitisícový limit pronájmu je údajně odpovídající i pro klienty Vladislava Konvalinky. „Velikostně tomu odpovídá 2+1, ale lze najít i  3+1. Skládání kauce při pronájmech přitom lidem nijak nevadí. Už si na to zvykli stejně jako na hrazení poplatků kanceláři,“ řekl makléř.

Ne všichni jsou však ochotni zaplatit jeden nebo více nájmů navíc jako kauci a právě z tohoto důvodu podle Marie Caisové není v kanceláři, kterou zastupuje, o pronájmy příliš velký zájem.

Starší rodinné domy nejdou na odbyt

Oproti prodeji starších rodinných domů se ale zdá, že pronájem jde v  realitních kancelářích ještě stále na odbyt. Zde se totiž všichni oslovení makléři vyjádřili tak, že o nemovitosti tohoto druhu je oproti velké nabídce minimální poptávka. Vladislav Konvalinka dokonce uvedl, že starší rodinný dům nyní prodá pouze ten, kdo ho nabídne pod cenou. „Odhaduji, že na pět prodejců domů máme asi jednoho zájemce. Podle mého totiž ceny hodně ovlivňují novostavby řadových domů nebo jiné developerské projekty, které ceny značně novostaveb stlačily dolů,“ zmínil.

To potvrdila i Jitka Somsedíková. „Rodinných domů k prodeji máme v  nabídce přehršel, a to i přesto, že jejich ceny jsou asi o třetinu nižší, než byly v roce 2008. Když už se prodávají, tak v ceně do dvou milionů, na něž dosáhne nejširší spektrum zákazníků. Této částce ale odpovídají spíše domy mimo Kladno,“ upřesnila managerka.

Autor: Zuzana Vlková

Zdroj: kladensky.denik.cz


Město nabídlo k prodeji kurty Tepa. Volejbalisté se bouří

25. srpna 2009 

Kladenští možná přijdou o poslední venkovní hřiště, kde si mohli zapinkat přes vysokou síť. Radní navrhují prodej volejbalových kurtů v Rozdělově.

Zhruba šest tisíc metrů čtverečních lukrativní plochy prodává za vyvolávací cenu tři miliony osm set tisíc korun. Při rozpočítání na čtvereční metry to je zhruba 650 korun za metr. V Kladně, kde se podle realitních makléřů pohybuje cena pozemku v části, jakou je Rozdělov, v rozmezí od dvou tisíc korun za metr čtvereční, je to ojedinělé.
„V Rozdělově se pozemky s kompletní inženýrskou sítí běžně prodávají v rozmezí 2300 až 2500 korun. Někdo možná koupil i dražší,“ podivila se nad neobvyklou nabídkou Jitka Somsedíková z kladenské realitní kanceláře Diamond City.
Pokud by tedy někdo chtěl spekulovat, má v budoucnu jistý více než stoprocentní příjem.
„Areál prodáme pouze s podmínkou, že nový majitel sportoviště nezruší,“ ujistil vyznavače odbíjené kladenský primátor Dan Jiránek. Zároveň ale připustil, že za několik let by mohlo dojít ke změně využití pozemku.
Pokud areál nikdo ani za necelé čtyři miliony korun nekoupí, mohla by jeho vyvolávací cena ještě klesnout.
„Sportovní areály města Kladna o kurty Tepa usilují už dávno, ovšem marně. Jako zastupitel jsem proti prodeji pozemku,“ řekl šéf areálů Lukáš Kubica.
Sportovní areály města Kladna se od roku 2003 v areálu starají o základní údržbu. A to na základě smlouvy, kterou firma Tepo údajně stále nemá. „Smlouva u nás neleží a o její fyzické existenci nic nevím,“ uvedl ředitel Tepa Antonín Kajgr.
S tím ovšem nesouhlasí Kubica. „Smlouva existuje a my ji plníme,“ řekl Kubica.

Autor: Jan Murárik

Zdroj: sedmicka.cz


O velké byty není zájem, zato pronájmy jdou na dračku

23. října 2009

Kladno - Ceny za byty ve Stochově jsou až o statisíce korun levnější než v Kladně.

Prodej větších bytů se Kladeňákům a Slaňákům nyní rozhodně nevyplatí. To je jednoznačný závěr na kterém se shodli všichni oslovení realitní makléři z Kladenska. I když se ceny znovu pomalu zvyšují, například cena za byt 3+1 v meziročním srovnání poklesla dokonce o více než půl milionu korun. Pro ty, kdo na to mají, je tedy velmi příhodná doba ke koupi.

Zákazníci chtějí více pronájmů

Podle spolumajitelky realitní kanceláře na třídě T. G. Masaryka v Kladně Aleny Brehové je zájem o koupi bytů celkově snížený, ale pronájmy se podle jejích slov v nabídce ani neohřejí. „Je to způsobeno především horší dostupností úvěrů na bydlení,“ řekla Brehová.

Koupím byt: Zn. Maximálně 2+1

Ona i její kolega, ředitel realitní kanceláře ve Váňově ulici v Kladně, Jiří Froněk, se však shodují na tom, že když už někdo kupuje, tak malý byt maximálně do velikosti 2+1. Froněk tvrzení doplnil o to, že pro klienty je ale vždy rozhodující cena. „Preferují byty v Kladně s dobrou dostupností na autobus, popřípadě vlak, směrem ku Praze,“ přiblížil. Brehová informaci ještě upřesnila, že v její realitní kanceláři je zájem pouze o byty s lodžií a klientům nevadí, když nejsou zrekonstruované.

Ceny jsou nižší až o půl milionu

Z údajů od makléřů také vyplývá, že hospodářská krize se nejvíce podepsala na cenách velkých bytů. „Oproti loňskému roku jsou sice celkově nižší, avšak v poslední době nepatrně narůstají. Rozdíly v cenách menších bytů jsou v řádu desetitisíců, ale u větších jsou to statisíce korun,“ uvedl Froněk. Brehová jeho slova upřesnila tím, že zatím co vloni se byt 3+1 běžně prodával od 2,2 milionu a více, nyní je to až o půl milionu méně. „V nabídce máme byt této velikosti v Kladně dokonce za méně než milion a půl, ale nikdo se o něj nezajímá,“ sdělila.

Rozdíly mezi městy jsou statisícové

Majitelé realitních kanceláří Kladenskému deníku také uvedli, že cenové rozdíly mezi byty v Kladně a Slaném, nejsou tak velké, ale například ve Stochově se jedná až o několik set tisíc korun. Zatímco v Kladně lze garsonku koupit zhruba za milion korun, ve Stochově je možné ji pořídit už kolem 700 tisíc korun.

To, že by se ale lidé kvůli nižším cenám chtěli stěhovat do jiného města, je prý vyloučeno.

Autor: Zuzana Vlková

Zdroj: kladensky.denik.cz

© 2019, Diamond City – všechna práva vyhrazena | RB reality | ABC kočárky

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Výměna odkazů

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | Vytvořeno na systému RealBrána | XHTML 1.0 | CSS 3